|
Muslimsk Ungdom i Danmark (Munida) kan med glæde meddele at bogen ”Da månen blev delt” nu udgives på dansk af Forlaget Saqifa. ”Da månen blev delt”, har i det seneste årti nydt stor anerkendelse og popularitet blandt verdens muslimer. Initiativet bag oversættelsen af ”Da månen blev delt” kommer fra Munida, der savnede en fuldstændig og troværdig bog om Profeten Muhammads liv på dansk, skrevet af en anerkendt muslimsk forfatter.
Muslimsk Ungdom i Danmark (Munida) kan med glæde meddele at bogen ”Da månen blev delt” nu udgives på dansk af Forlaget Saqifa. ”Da månen blev delt”, har i det seneste årti nydt stor anerkendelse og popularitet blandt verdens muslimer. Initiativet bag oversættelsen af ”Da månen blev delt” kommer fra Munida, der savnede en fuldstændig og troværdig bog om Profeten Muhammads liv på dansk, skrevet af en anerkendt muslimsk forfatter
.png)
I denne bog vil den danske læser, for første gang, have mulighed for at stifte bekendtskab med Profeten Muhammads liv gennem den samme biografi som muslimer traditionelt gør. Munida håber at ”Da månen blev delt”, vil være et værdifuldt bidrag til debatten om islam og muslimerne, som blusede op igen senest i forbindelse med krisen vedrørende Jyllands-Postens Muhammad-tegninger. I de seneste år, er der i Danmark blevet udgivet en række bøger omkring islam. Fælles for mange af disse udgivelser er, at forfatterne har forsøgt at beskrive islam med udgangspunkt i aktuelle problemstillinger om islam og muslimer. Modsat disse bøger koncentrerer bogen ”Da månen blev delt” sig alene om at give et autentisk billede af Profeten Muhammads liv uden at drage direkte paralleller til nutidige problemstillinger. Formålet med bogen er derfor at give læseren, muslim såvel som ikke muslim, en grundlæggende forståelse for hvem Profeten Muhammad var som person, som leder, som ægtemand og som profet. Dette vil også give læseren et indblik i islams opståen, principper og formål, hvorfor bogen er højaktuel.
–
Bogens forfatter, Safiur Rahman Mubarakpuri, er en yderst anerkendt forfatter og lærd i den muslimske verden. Mubarakpuri blev født i 1942 i Husainabad i Indien. Han er rektor på et forskningsinstitut i Medina, Saudi Arabien, og er desuden forlæser ved forskellige institutter. |